Publicystyka

Nowość
Nowość
miasto: Wszędzie

Misha Glenny - Nemesis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio

Tytuł: Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio

Autor: Misha Glenny

Liczba stron: 336

Gatunek: reportaż

Wydawnictwo: Czarne

 

 

 

Opowieść o człowieku, który w bezwzględnym świecie brazylijskiego półświatka próbował walczyć o sprawiedliwość.

 

W jaki sposób ciężko pracujący młody ojciec Antônio Francisco Bonfim Lopes stał się królem Rocinhy ? największej faweli w Rio, głową kartelu narkotykowego i jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Brazylii, znanym jako ?Nem??

 

Nemezis to opowieść o człowieku, który w bezwzględnym świecie brazylijskiego półświatka próbował walczyć o sprawiedliwość. Okrucieństwo i twarde zasady panujące w tym niebezpiecznym środowisku zmusiły go jednak do wejścia w świat skorumpowanej policji, bogatych narkomanów, zakłamanych polityków i narkotykowych bossów.

 

Rozłożyste lasy deszczowe i więzienia o zaostrzonym rygorze. Brudne slumsy i lśniące centra handlowe ?Nemezis jest pełnym kontrastów opisem brazylijskiej walki z korupcją, przemocą, narkobiznesem i biedą, czyli z wszystkim tym, z czym również mierzył się ?Nem?, walcząc o przyszłość swojego kraju.

 

 

?Książka opiera się głównie na wielu godzinach rozmów przeprowadzonych w więzieniu federalnym, gdzie obecnie przebywa Nem. Rezultatem jest wnikliwy portret gangstera, który rzuca światło nie tylko na indywidualne jego decyzje i doświadczenia, ale także na szersze siły społeczne, które kształtują życiowe wybory mieszkańców faweli. Szargane wszechobecną korupcją zastępy policji, która swoimi korzeniami sięga wojskowej dyktatury z lat 1964-85, pozwalają na przemoc w dzielnicach biedy, co przyczynia się do utrwalenia nieufności wobec władzy. ?Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio" staje się więc fascynującym zapisem śledztwa, które wyjaśnia mechanikę działania przestępczości zorganizowanej, opowiada o politycznych uwarunkowaniach, psychologicznych podstawach i etnograficznych warunkach panujących w biednych i przeludnionych fawelach Rio de Janeiro.? ? Crouch, znak.com.pl