Publicystyka

Nowość
Nowość
miasto: Wszędzie

Magda Skubisz - LO Story

Master, Ryba, Burak i Lusia ? nie oni jedni, ale oni jakoś zwłaszcza ? cierpią męki w drugiej licealnej. Prześladowcy to: system edukacyjny ogólnie, a szczególnie: Gnida ? sadystyczna i szpetna matematyczka, Zosia-Narkoza ? nieco mniej szpetna, za to perfekcyjnie zarzynająca swój przedmiot polonistka, no i wychowawczyni ? strachliwa anglistka z płaskostopiem.

Udręczona młodzież intensywnie odreagowuje stres za pomocą rozlicznych używek, wśród których prym wiedzie alkohol kupowany od handlarzy zza ukraińskiej granicy. Pod wpływem trunków rozgrywa się znaczna część wydarzeń opisanych w powieści, co w żadnym razie nie spłyca jednak treści i nie zagraża niewątpliwym walorom artystycznym utworu, a nawet jakby przeciwnie.

Videograf ? Chorzów, maj 2016

 

Magda Skubisz - urodziła się i mieszka w Przemyślu. W 2003 roku ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jej debiut powieściowy ?LO Story? (2008) , opowiadający o szkolnych perypetiach czwórki licealistów, wywołał spore zamieszanie w rodzinnym mieście. Za ?Dżus &dżin? (2009), obok Antoniego Libery i Jacka Dukaja, znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do literackiej nagrody im. Mackiewicza. ?Chałturnik? - trzecia część cyklu o przemyskich licealistach ? ukazał się w lutym 2016 r. nakładem wydawnictwa Videograf, które postanowiło wznowić dwie pierwsze części cyklu, w nowej szacie graficznej.

Powieści tworzące cykl zyskały uznanie czytelników i krytyków:

?Prowokująca, szargająca, wierzgająca, bluzgająca, demoralizująca, irytująca. Wciągająca, intrygująca, uwodząca, przejmująca, nadczująca, rozczulająca, rozśmieszająca. Poszukująca, pogłębiająca, odświeżająca, wyzwalająca, optymizująca. Arcyzapowiadająca??

Pisarz Edward Redliński o Magdzie Skubisz i jej powieści ?DŻUS&DŻIN?

 

?To powieść z naszego południowowschodniego pogranicza. Zbudowana na kanwie kryminalnej intrygi rozgrywającej się w półświatku przemytników zajmujących się handlem papierosami, royalem i tekstyliami stanowiącymi często przykrywkę dla przemytu bardziej dochodowego towaru: kałaszy, narkotyków w skorupach żółwi i złota. Siłą powieści jest język ? zbitka polsko-ukraińskiego slangu przestępców i wulgarnego narzecza współczesnej młodzieży. W tym brudnym życiu rodzi się czysta miłość dziewczyny o przezwisku Ryba do starszego od niej mężczyzny.

Warto przeczytać i zapoznać się z jeszcze jedną odmianą ?ojczyzny-polszczyzny? lat ostatnich.?                                                                                 

Marek Nowakowski - pisarz