Publicystyka

Nowość
Nowość
miasto: Wszędzie

Kurt Vonnegut - Gdy śmiertelnicy śpią

Tytuł: Gdy śmiertelnicy śpią

Autor: Kurt Vonnegut

Liczba stron: 336

Gatunek: klasyka literatury

Wydawnictwo: Albatros

 

 

 

Niepublikowany wcześniej zbiór wczesnych opowiadań amerykańskiego mistrza ciętego jezyka i czarnego humoru.

 

Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory nie publikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, pełne fabryk, przyczep i przydrożnych barów, oraz bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną, rzeczywistością.

 

Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami. Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje  miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia. 

 

Młoda stenotypistka-marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję.

Zrzędliwy dziennikarzyna  zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy - pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu.

Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z  Schenectady, w których pisze o "niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy". Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście.

 

Ten zbiór opowiadań, to swoisty testament Vonneguta, świadectwo jego niezykłego zmysłu obserwacji i nieograniczonej wyobraźni

 

?Jak pisze we wstępie pan Eggers, zebrane tu teksty pochodzą z okresu, w którym Kurt Vonnegut zaczynał dopiero zarabiać swym piórem na chleb, wysyłając krótkie historyjki do gazet, a co za tym idzie, różnią się one nieco (luźniejszym stylem) od późniejszych dzieł autora. To, że są to opowiadania początkującego pisarza rzeczywiście widać, nie jest to jednak w tym przypadku żadna ujma. Proste, a zarazem sprawnie napisane i wciągające historie, przypominające o prostych zasadach; lekkie, dość zabawne, niekiedy poruszające.?

- gloskultury.pl