Publicystyka

Nowość
Nowość
miasto: Wszędzie

Gaja Grzegorzewska - Kamienna noc

Tytuł: Kamienna noc

Autor: Gaja Grzegorzewska     

Liczba stron: 436

Gatunek: kryminał, sensacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

 

Ta opowieść zaczyna się od winy i ucieczki przed karą. Dwoje wyrzutków przemierza Europę. Nowe tożsamości, fałszywe paszporty, kolejne maski dobierane wraz ze zmieniającymi się współrzędnymi geograficznymi. Ich codzienność to przemoc, ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach ? zwłaszcza przed tym, czego nie widać. Ale ich wspólna podróż ma też bardziej prozaiczną twarz: codzienna nauka bycia razem, budowanie zaufania i próba nieobwiniania się nawzajem za wspólny upadek. Oto cena miłości zakazanej.

To, że Julia Dobrowolska zniknęła z Krakowa, nie zdziwiło nikogo. Kobieta została skompromitowana po tym, jak jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej romansu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że właśnie powstaje książka, której główną bohaterką ma być Dobrowolska, a autorką publikacji Eliza Florek ? dziennikarka, która niegdyś ujawniła jej wielką tajemnicę. Policja liczy, że Florek doprowadzi ich do Dobrowolskiej, która podobno wróciła na stare śmieci, by dokończyć sprawę Marii Karo ? matki zamordowanej i zgwałconej dziewczynki. To zlecenie jest dla Julii szczególnie ważne?

Kamienna noc to książka, którą mógłby zekranizować Quentin Tarantino; jej fragmenty mogłaby wyśpiewać Amy Winehouse, ale napisać mogła ją jedynie Gaja Grzegorzewska. Żonglując popowymi motywami, grając konwencją literatury gatunkowej oraz igrając ze znaną jej czytelnikom tematyką tabu, Gaja wyrasta na być może najciekawszą reprezentantkę tzw. literatury środka. Wnikliwa obserwatorka, kąśliwa komentatorka, odważna konstruktorka mostu pomiędzy literaturą gatunkową a literaturą głównego nurtu. Czytelnicza jazda bez trzymanki.

 

?Kamienna noc? zakrawa na eksperyment zarówno pod względem pomysłu fabularnego, jak i specyficznego prowadzenia narracji, lawirowania między wątkami i chronologią. To książka nieobliczalna, łamiąca literackie konwenanse i tematy tabu. Wulgarna i tak nietypowa, że trudno wcisnąć ją w jakiekolwiek ramy. Nawet nie warto próbować, bo to próba z góry skazana na porażkę. - katarzynastec.wordpress.com

 

?Kamienna noc to kolejny już w wykonaniu Grzegorzewskiej przykład mocnej, bezkompromisowej, męskiej prozy. Podobnie jak w poprzednich książkach autorki, dużo jest tu przekleństw, przykładów obrazowej przemocy i nawet czarnego humoru. Stylistycznie autorka wspina się na wyżyny, dlatego brnie się przez książkę szybko i niemal bezboleśnie. Niemal, bo podobnie jak w przypadku Betonowego pałacu, tak i tutaj muszę przyznać, że z czasem te literackie popisy zaczynają męczyć, szczególnie gdy niewiele za nimi stoi. W tym przypadku jednak otrzymujemy znacznie bardziej zawiłą i angażującą fabułę, niż to miało miejsce poprzednio. I w zasadzie ta kryminalna intryga, zwodnicza, prowokująca i z pewnością fascynująca, stanowi największą siłę tej powieści. - mechaniczna-kulturacja.pl