Publicystyka

Nowość
Nowość
miasto: Wszędzie

Philippe Jaenada - Przestępca z zasadami. Biografia subiektywna

Tytuł: Przestępca z zasadami. Biografia subiektywna

Autor: Philippe Jaenada

Liczba stron: 528

Gatunek: sensacja

Wydawnictwo: Albatros

 

 

 

 

 

W latach 80. cała Francja z zapartym tchem śledziła jego brawurowe napady na sklepy jubilerskie i coraz bardziej zuchwałe ucieczki z więzienia.

Zwykli ludzie trzymali kciuki za tego sympatycznego, przystojnego chłopaka, który kpił sobie ze stróżów prawa i nigdy nie stosował przemocy.

Złodziej dżentelmen, który potrafił zawrócić w głowie nie tylko kobietom, ale również ścigającym go policjantom, sędziom, dyrektorom więzień i klawiszom.

Przestępca z klasą, który wiedział, co to jest francuska robota, chociaż miał polskie korzenie ? jego dziadek pochodził z Krakowa.

Dezerter z Legii Cudzoziemskiej.

Wieczny uciekinier, zawsze płynący pod prąd.

?Przypomina Jamesa Deana, tyle że w jego oczach jest więcej smutku?, napisał o nim jeden z dziennikarzy.

?Wróg publiczny i supergwiazda!?, zatytułował artykuł inny.

?Wraz z nim odeszło z tego świata trochę prostoduszności?, przyznał sędzia, który go skazał.

?Nie znalazłem innego rozwiązania, by zdobyć pieniądze, jak tylko wziąć je z miejsc, gdzie są?, powiedział Sulak sam o sobie.

 

Postaci tak fascynującej nie wymyśliłby żaden pisarz, i Philippe Jeanada, franuski pisarz (ur. 1964 r.) w swojej ósmej powieści nie wymyślił Sulaka, lecz z niezwykłym poczuciem humoru, nie ukrywając sympatii do swojego bohatera, opowiedział historię jego szalonego życia. A przy okazji opisał czasy, gdy gangsterzy mieli urok i klasę.

 

?Philippe Jaenada pieczołowicie odtwarza losy Sulaka i jego ewolucję jako gangstera. Nie szczędzi czytelnikom anegdot i szerokiego tła historyczno-społecznego, a bohaterowi wyrazów sympatii (a może nawet uznania) dla jego bezkrwawych i pełnych fantazji poczynań.? - portalkryminalny.pl