Publicystyka

Nowość
Nowość


Mózg psychopaty

Mózg psychopaty

James Fallon

 

  • Czy każdy z nas może odkryć w sobie psychopatę?
  • Co sprawia, że w człowieku budzą się niebezpieczne instynkty?
  • Czy można być psychopatą i o tym nie wiedzieć?

 

W fascynujący świat psychopatii zabiera nas ceniony amerykański psychiatra i neurobiolog. James Fallon, badając mózgi psychopatycznych morderców, ku swojemu zdziwieniu odkrył, że jego własny mózg wykazuje zmiany charakterystyczne dla tej grupy osób. Co więcej, dowiedział się, że kilku jego przodków w linii męskiej było mordercami, a przynajmniej podejrzewano ich o dokonanie zbrodni. Fakt ten nie tylko zakłócił życie osobiste i zawodowe Fallona, ale sprawił, że zakwestionował on własną tożsamość.

 

Czy autor jest praworządnym naukowcem, kochającym mężem i troskliwym ojcem, czy też niebezpiecznym psychopatą? Czy byłby w stanie popełnić niektóre z makabrycznych zbrodni, jakie popełniają seryjni mordercy?

 

Łącząc osobiste doświadczenia z wynikami badań naukowych, Fallon opisuje podróż w głąb umysłu. Starając się zrozumieć, jakie czynniki – genetyczne czy środowiskowe – wpłynęły na kształt jego życia, prezentuje własną teorię etiologii psychopatii. Zastanawia się, w jakim stopniu przyjazne środowisko może łagodzić negatywne oddziaływanie genów. Dowodzi, że niektóre psychopatyczne cechy mogą pomóc nam lepiej wykorzystać nasze naturalne predyspozycje, a duża odporność na stres, skupienie na celu, bezwzględność i pewność siebie są wręcz pożądane, by odnieść sukces w dzisiejszym świecie.

 

Osoby z niską empatią i wysoką agresją, jeśli tylko są dobrze traktowane, mogą dobrze oddziaływać na społeczeństwo. Co oczywiste, bywają źródłem stresu dla rodziny i znajomych, tak jak ja, jednak w szerszej perspektywie są dla społeczeństwa korzystni. Być może przemawia przeze mnie mój narcyzm, wierzę jednak, że na spektrum psychopatii znajduje się jedno fajne miejsce. Osoby, które na skali Hare’a uzyskują dwadzieścia pięć punktów lub więcej są niebezpieczne; nam tymczasem potrzebne są takie, które mają ich dwadzieścia, te nieco bezczelne, z werwą i skłonnością do skandalu – po to by podtrzymać w ludzkości energię, umiejętność przystosowywania się – i życie.

Takie jak ja.

James Fallon

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135x205 mm

Liczba stron: 270

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne