Malarstwo/grafika

Agata Grendowicz
Agata Grendowicz
miasto: Gdynia

W 2015 roku Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie umieściła jej biogram na liście znanych artystów, wśród takich sław jak Edward Dwurnik, Zdzisław Beksiński czy Ryszard Horovitz. Urodzona w 1975 roku w Gdyni, absolwentka Wydziału Architektury w Gdańsku. Malarka, architekt, w dorobku zawodowym ma także stanowisko kuratora wystaw i kierownika galerii w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
W swojej twórczości skupia się na ukazaniu postaci kobiet, świadomie odwołując się do stylistyki sztuki początku XX wieku  nie tylko malarstwa takich artystów jak Klimt czy Modigliani, ale też prac graficznych słynnego ilustratora mody Rene Gruau, czy czarno-białego filmu z lat 50-tych XX wieku.
W najnowszej, graficznej serii prac (obrazy powstały w latach 2010-2017) smukłe sylwetki kobiet są przedstawione w bardzo uproszczony sposób, bez użycia światłocieni. Wykorzystanie czystych, kontrastujących barw jeszcze bardziej potęguje wrażenie celowego nawiązania do graficznych projektów reklamowych i ilustracji mody, pomimo zastosowania typowych technik malarskich.
Twórczość Agaty Grendowicz była prezentowana na wystawach indywidualnych w Polsce (m.in. Gdynia, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Warszawa) i w Budapeszcie, a także na wystawach zbiorowych w kraju (Muzeum Narodowe w Krakowie; wystawa pokonkursowa finalistów ogólnopolskiego IV Triennale Malarstwa Animalis w Chorzowskim Centrum Kultury) oraz za granicą  w Siena Art Institute we Włoszech oraz w Kosowie (International Autumn Salon 2011). Obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Hiszpanii, Chorwacji i Niemczech.